Przejdź do zawartości

Przepust drogowy przy ul. Miodowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przepust drogowy przy ul. Miodowej
Ilustracja
Widok od strony Kazimierza (2024)
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Miodowa

Ukończenie budowy

1855

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt otoczony kołem zębatym z opisem „Przepust drogowy przy ul. Miodowej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt otoczony kołem zębatym z opisem „Przepust drogowy przy ul. Miodowej”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt otoczony kołem zębatym z opisem „Przepust drogowy przy ul. Miodowej”
Ziemia50°03′14″N 19°56′59″E/50,053889 19,949722

Przepust drogowy przy ul. Miodowej – obiekt nr 8 Krakowskiego Szlaku Techniki łączący Grzegórzki z Kazimierzem przy skrzyżowaniu ul. Miodowej z ul. Halicką.

Przekop wybudowany został ok. 1855 r. i poprowadzony przez nasyp linii kolejowej austriackiej Cesarsko-Królewskiej Wschodniej Kolei Państwowej (k.k. Őstliche Staatsbahn). Jest to, otwarta 20 lutego 1856 r., linia kolejowa Kraków-Dębica, obecnie stanowiąca część linii nr 91. Początkowo po wale biegła jedna linia torów, potem dwie (od 1892 r.), a od 1899 r. trzy. W związku z tym przebudowano przepust, poszerzono go i rozbudowano mury oporowe. Jest zbudowany z bloków piaskowca.

Przekop skraca drogę z centrum Kazimierza na nowy cmentarz żydowski znajdujący się przy końcu ul. Miodowej oraz pod Halę Targową przy ul. Grzegórzeckiej.

W 2011 roku przeprowadzono remont wiaduktu.

Od 2017 rozpoczęto przebudowę i modernizację krakowskiej linii średnicowej. Przebudowano także przepust, który ponownie oddano do użytku w grudniu 2023.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]